Poligrāfija


Poligrāfija ir izmeklējums, ko veic, lai izvērtētu elpošanu miegā visas nakts garumā. Pacientam pievieno vairākus sensorus, kas reģistrē dažādas organisma funkcijas: elpošanu, sirdsdarbību, ķermeņa pozīciju, skābekļa līmeni asinīs, kā arī nepieciešamības gadījumā – ogļskābās gāzes līmeni asinīs.  Izmeklējumu var veikt gan īpašā miega laboratorijā (stacionāri), gan mājās (ambulatori).
Izmeklējums varētu būt nepieciešams šādos gadījumos
 • Elpošanas traucējumi miegā (obstruktīva miega apnoja, krākšana)
 • Pēc kakla vai aukslēju mandeļu operācijas, lai pārliecinātos par terapijas efektivitāti.
 • Dažādu hronisku slimību gadījumos (kam ir palielināts elpošanas traucējumu risks miegā).
 • Ventilācijas atbalsta miegā kontrole. 
 • Krūšu kurvja deformācijas.
 • Pirms traheostomas dekanulācijas jeb izņemšanas.
Kā sagatavoties izmeklējumam?
Lai izmeklējums noritētu veiksmīgi un būtu informatīvs, ļoti svarīgi pareizi sagatavoties:
 1. līdzi jāņem nakts drēbes (vēlams, lai tās būtu brīvas un pogājamas, lai vieglāk varētu piestiprināt elektrodus) un higiēnas piederumus;
 2. lai vieglāk būtu pievienot sensorus, ādai jābūt tīrai, nedrīkst lietot taukainus krēmus;
 3. jābūt labi paēdušam, labā noskaņojumā. Maltīti vēlams ieturēt vismaz divas stundas pirms gulētiešanas, uzkodām pirms gulētiešanas nevajadzētu būt pārāk lielām vai smagām. Izmeklējuma dienā nedrīkst lietot kofeīnu saturošus produktus (kafiju, tēju, kolu, šokolādi), lai varētu labāk aizmigt. Ja ievērojat īpašu dieētu, ņemiet līdzi nepieciešamo; 
 4. neguliet pa dienu, citādi vakarā ilgi nevarēs aizmigt. Izmeklējums notiek dabīgā miegā, un miega zāles pirms izmeklējuma netiek dotas;
 5. zāles, ko lietojat regulāri, ir jāiedzer kā parasti un jāņem līdzi uz izmeklējumu, ja tās jādzer vakarā vai agri no rīta, izņemot gadījumus, kad ārsts teicis citādi. Ja nepieciešams, ņemiet līdzi arī “glābējmedikamentus”;
 6. ja izmantojat elpošanas atbalstu miegā, viss nepieciešamais jāņem līdzi;
 7. līdzi var paņemt, piemēram, kādu grāmatu, lai līdz gulētiešanai būtu, ko darīt. 
Izmeklējuma norise
Izmeklējums notiek īpašā miega laboratorijā, slimnīcas nodaļā vai mājās.  Ja izmeklējums notiek stacionārā, pirms gulētiešanas tiek pievienoti dažādi sensori ķermeņa funkciju novērošanai. 
 1. Uz pirksta (pieaugušajiem un lielākiem bērniem) vai pēdas (mazākiem bērniem) uzliek sensoru, kas nosaka skābekļa daudzumu asinīs.
 2. Uz apakšdelma var tikt piestiprināts sensors, kas nosaka ogļskābās gāzes daudzumu asinīs.
 3. Zem nāsīm un virs mutes pieliek nelielas caurulītes, lai noteiktu gaisa plūsmu un temperatūru.
 4. Ap krūšu kurvi un vēderu apliek speciālu elastīgo jostu, lai redzētu, kā darbojas elpošanas muskuļi.
 5. Pievieno elektrokardiogrāfijas sensorus sirdsdarbības ritma noteikšanai.
 6. Pie krūšu jostas piestiprina nelielu aparātu, lai noteiktu ķermeņa pozu.
 7. Veic video un audio ierakstu (ja izmeklējums tiek veikts miega laboratorijā), lai izmeklējuma laikā ar pacientu sazinātos un pēc tam iegūtos datus varētu pilnvērtīgāk un precīzāk interpretēt.
Sensoru pievienošana nav sāpīga, tā ilgst apmēram 15-20 minūtes, kuru lai jāsēž mierīgi. Pacients atrodas speciālā telpā, kur arī guļ.

Ja izmeklējums notiek ambulatori, tad miega laboratorijas darbinieki Jūs apmācīs, kā pievienot sensorus, un tos pats varēsiet pielikt mājās pirms gulētiešanas. Nākamajā dienā atvedīsiet aparātu atpakaļ uz miega laboratoriju, lai ārsts varētu izskatīt izmeklējumu.  Poligrāfija ir nesāpīga procedūra, tomēr jāņem vērā, ka varētu nepatikt vai traucēt sensori – it sevišķi kanulas, kas atrodas zem deguna. Dažkārt var rasties neliels ādas kairinājums elektrodu piestiprināšanai izmantotās pastas vai leikoplastu dēļ.


Kur var veikt izmeklējumu

Epilepsijas un miega medicīnas centrs
Klīnika “Headline”
VCA Neiroklīnika
Miega slimību centrs
GK Neiroklīnika
Nodieva Anda – ārsta prakse pneimonoloģijā

Vairāk informācijas par miega laboratorijām un specializāciju skatiet šeit! Materiāli sagatavoti, izmantojot Vesela Pasaule materiālus.