Bezmiegs

Nākamā dienā pēc mazgulētas nakts cilvēks jūtas noguris, miegains, neizgulējies, ir grūti koncentrēties dienas laikā. Šādām sūdzībām esot 3 naktis nedēļā vismaz mēnesi, var diagnosticēt bezmiegu.
Bezmiegs ir biežāk sastopams sievietēm, gados vecākiem cilvēkiem, kā arī tiem, kam ir paaugstināta psihoemocionālā slodze ikdienā. Jo ilgāk būs bezmiega simptomi, jo lielāks risks, ka attīstīsies bailes no nespējas iemigt vakarā. Tam sekos stress par miegu, un vēlāk pievienojas trauksme pirms gulētiešanas.
Izdala tā saucāmo “psihofizioloģisko bezmiegu”, kad tas rodas “ne no šā, ne no tā” vai arī esot kādiem strasainiem faktoriem, kuri provocē traucējumu attīstību. Taču bezmiegs var būt kā viena no citu traucējumu izpausmēm.
Bezmiega cēloņi varētu būt sekojoši:

Izdala tā saucāmo “psihofizioloģisko bezmiegu”, kad tas rodas “ne no šā, ne no tā” vai arī esot kādiem strasainiem faktoriem, kuri provocē traucējumu attīstību. Taču bezmiegs var būt kā viena no citu traucējumu izpausmēm.

Cilvēki ar bezmiegu bieži sūdzas par:

Bezmiegs ir saitīts ar sirds-asinsvadu sistēmas darbības traucējumiem, diabēta risku, paaugstinātu asinsspiedienu, aptaukošanos, kā arī kognitīviem traucējumiem. Tātad rodas koncentrēšanās grūtības, uzmanību grūtāk noturēt kādai nodarbei, parādās arī grūtības augstākās kognitīvās funkcijās – problēmu risināšana, analizēšanā. Tāpat arī ļoti ilgs bezmiegs ir saistīts ar paaugstinātu kardiovaskulārās mirstības risku. Miegainība pa dienu slikta miega dēļ mazina seksuālo vēlmi, pasliktina ādas stāvokli, saistīta ar augstāku risku depresijai.

Bezmiega negatīvie efekti uz veselību:

Bieži vien cilvēki paši sekmē akūta bezmiega pārvēršanos hroniskajā problēmā. Tas notiek tad, kad cilvēki mēģina “atgūt sev vairāk miega, lai kompensētu sliktāk gulētu nakti”, taču tas tikai sekmē apburto loku un režīma arvien izteiktākus traucējumus.

Faktori, kuri sekmē bezmiegu:

Bezmiega ārstēšana ir pasākumu komplekss, kur liela loma ir paša cilvēka darbībai un motivācijai. Tas sevī ietvēr, pirmkārt, bezmiega iemesla identificēšanu, ko dara kopā ar speciālistiem, izslēdzot fizisko un psihisko saslimšanu. Taču līdz konsultācijai pie speciālista, iespējams uzsākt pasākumus, kā, piemēram, miega higiēnas ievērošana, kā arī pirms vizītes vēlams aizpildīt miega dienasgrāmatu par 2 nedēļām.